  • Generac RXG24SHA1 24-Circuit 100-Amp Load Center SE ATS - NEMA 1 UL (not CUL)
Description Reviews Description: The GenReady whole house is a service equipment rated panel that integrates a main breaker, transfer switch, and load center. This hybrid panel allows for seamless integration of standby generators. Installation can be completed during any new construction or existing panel upgrades, and does not require the generator installation at the same time. Saving on installation time and space. 5-Year limited warranty Designed for use with single phase generators that utilize the Evolution or Nexus controller Steel NEMA 1 configuration for indoor installations Integrated load center accepts 1 in. standard, GFCI, AFCI, or tandem circuit breakers from Siemens, Murray, Eaton and Square D Utilizing tandem breakers, the load center can be expandable to 40 circuits UL Listed for service equipment and consumer safety (UL67 and UL1008) Through the use of Digital Power Management technology, these switches have the capability to manage up to 4 individual HVAC (24 VAC contolled) loads with no additional hardware (0 ) Reviews: No reviews yet. Be the first to review! Write a Review Your email address will not be published. Required fields are marked. You must be logged in to post a review.
Generator
Generator
  • Generac Maintenance Kit, Portable GP5 through GP8, 389cc & 420cc (5777)
  • Generac 7127 iQ3500 Inverter
  • Generac Maintenance Kit, Portable 15kW & 17.5kW, 992cc Kit (5721)
  • Generac 5000 Watt Electric Start Diesel Portable Generator, CARB (6864)
  • Generac 6382 7.5kW Outdoor SE rated Power Center, 30A main, 200A utility