  • WineIN50X - 50m3
WineIN50X - 50m3
Description Floor-standing cooling unit where 2 pipes conduct and extract air. Perfect where there are long distances to extract/deliver air. Cooling pipes and couplings must be ordered separately.   WINEIN50X works very well where C50 machines cannot be used. For example, where there is no neighboring room that can take off the hot air (hot side) and this must be led away via pipes to, for example, the outside. WINEIN50X is a floor-standing machine inside the wine room where there are only 2 insulated pipes that must be connected and led to a place where one pipe collects air and one pipe delivers air.   Dimensions: W500 x H1044 x D428 mm Weight: 53 kg Noise level: 50 dB /43 dB Cooling capacity: 1200w at 15°C Power supply: 230-240 V - 50Hz   Additional information: - Energy saving with an energy-saving motor fan, a rotary compressor and a reaction turbine - 90 % energy efficient with a brushless motor - Cooling capacity up to 50m3* - Design that integrates well into the space - Motor with two speeds operated by the thermostat - Easy-to-read digital display with electronic thermostat - Maintains a constant temperature in the basement between 5 and 15°C - 437m3/h airflow at full speed through the basement - Standby mode: cold production can be stopped manually - Humidity control : Condensation of excess moisture and evacuation to the outside - Anti-vibration system with elements mounted on rubber shock absorbers - Environmentally friendly with the use of ecological refrigerant gas (R407C without CFCs) - Automatic pressure regulator depending on outdoor temperatures - Easy maintenance with dust filter in a drawer for easy access and cleaning. It is recommended that you change the filter at least once a year to maintain efficient operation of the unit   Accessory kit supplied with WINEIN50X for time saving and optimal insulation includes a complete duct kit that secures air inlet and outlet: 1 pipe with sleeve diameter of 160 mm that is 950 mm in length and 2 telescopic wall crossings TMK 125/150 with shutter for airlock valves. If you're looking to buy or replace your wine cellar, it makes sense to purchase the WINEIN50X, the best wine cellar air conditioner on the market today. An additional set of accessories, KITWINE50X, is also available if you feel your particular installation will require additional accessories. * depending on the insulation properties of your basement   NB! For at maskinen skal fungere etter ønsket effekt forutsetter dette at vinrommet er tilstrekkelig isolert. Ta utgangspunkt i NS (Norsk Standard) for kjølerom og, i tilfeller ved bruk av glass, påse en u-verdi på 1,2 eller mer. Ved installasjon trenger du 2 x Ø165 hull i veggen for 2 x Ø160 isolerte rør for og føre luft inn og ut til kompressor. Husk avløp til kondensvann. Delivery up to 8 weeks. Shipping cost is additional.   Download the brochure: IN50X